Rozhovor s: D@ve

25. června 2015 v 19:27 | Elizabeth B.
Ach tá prokrastinácia...

No ale raz som jej to muslela zatrhnúť. Uvažovala som, čo zverejniť ako prvé, pretože je tu toho množstvo. A napokon som si povedala, že to bude rozhovor.

Blogera, ktorého vám predstavím, možno niektorí poznáte, možno nie. Priznám sa, že som sa potešila, keď sa o rozhovor prihlásil niekto, koho poznám už zo začiatkov svojho blogovania. Poznám v tom zmysle, že som občas navštevovala jeho blog.

Prečítajte si tento rozhovor s blogerom D@veom, ktorý sídli na adrese david-kucera.blogspot.cz. Pevne verím, že vás zaujme a navštívite ho. :) Pekný večer.1)Môžeš na začiatok predstaviť seba a svoj blog?
Jsem D@ve, je mi [letošní_rok mínus 1986] let, mám 3 výšky (chemickou, teologickou a cca 172 cm) a pracuji v rukavičkách, ale nejsem ani mafián, ani tanečník, ani číšník.

Věřím v Krista a cílem mého blogu je ukázat, že se dá na víru dívat i s humorem. Dokonce i Ježíš měl (a má) smysl pro humor! Pokouším se tedy psát o víře legračně, někdy i opačně (tj. vážně, nikoliv zvráceně, jak mi někteří "superduchovní podivíni " podsouvají). Nejčastěji se tam čtenář setká s básničkami, ze kterých se často stávají písně. Rád je hraji na kytaru v soukromí i mezi přáteli, ty starší jsou na mém Bandzone profilu a ty mladší by se tam měly brzy taky objevit.

2)Viem, že si pôsobil na blog.cz. Aký bol dôvod presťahovania sa?
Tehdy mě štvalo, že tam plno věcí nefungovalo, hlavně při tvorbě článků. To byl hlavní důvod mého odchodu na blogspot. Nicméně návštěvnost ten starý blog pořád měl (byť malou), díky níž jsem se občas podíval do administrace blogu a zjišťoval jsem, že se to postupně zlepšuje. Na konci roku 2014 jsem dočetl knihu "Rady zkušeného ďábla" od C. S. Lewise a rozhodl jsem se v jeho radách pokračovat formou funfiction na Blog.cz s cílem psát Zmarchrobovy rady hlavně na témata týdne. Po malé pauze tedy na Blog.cz opět působím, tentokrát však jako zkušený ďábel Zmarchrob.

3)Čím alebo kým sa nechávaš inšpirovať pri písaní?
Vlastně vším možným. Chápu inspiraci jako jiskřičku - když se mi ji podaří chytnout, můžu pak do ní foukat s cílem vytvořit z ní plamen, který člověka buď zahřeje u srdce, nebo rozpálí vzteky - podle toho, zda se mnou čtenář souhlasí… Své oponenty však považuji za potencionální spojence! ;) Můj nejoblíbenější zdroj inspirace je Bůh, resp. čas s ním, kdy mu předkládám své myšlenky a nechávám ho mluvit do všech oblastí v životě. Kromě Boha to jsou také lidi, knihy, filmy, písně, běhání…Nejdůležitější je však každou jiskřičku zachytit, k čemuž mi slouží poznámky v mobilu, ke kterým se rád vracím.

4)Čo všetko pre teba znamená viera?
Podle mě lze víru vystihnout třemi slovy: důvěra, cesta a nástroj. Důvěřuji stvořiteli vesmíru, protože jeho charakter i skutky mě přesvědčují o tom, že mě nikdy nezklame a mám naději, že přátelstvím s ním svůj život prožiji tím nejlepším způsobem a důsledky si ponesu celou věčnost.
Zároveň je víra cesta, podle Ježíše úzká, protože kvalitní "věci" (vztahy a charakter) nejsou zadarmo a vyžadují úsilí (viz rčení "láska, která tě nic nestojí, za nic nestojí"). S Boží pomocí je však možné tuto úzkou cestu nalézt a kráčet po ní, aniž by se člověk zasekl v příkopu "superduchovního podivínství" nebo "bezbřehé bezbožnosti".
Víra je také nástrojem pro poznávání duchovní reality, podobně jako věda je nástrojem pro poznávání materiálního světa (vezměme si příklad rychlovarné konvice - vědou dokážeme popsat chemické procesy při vaření vody, vírou dokážeme odpovědět na otázky typu proč - proč někdo dal tu vodu vařit?)
Víra mi tedy dává odpovědi na duchovní otázky (i když zdaleka ne na všechny…)

5)Odkedy si takým plnohodnotným kresťanom (ak to tak smiem nazvať)?
Od svých 14 let, kdy jsem se naplno rozhodl důvěřovat Ježíši Kristu - v jeho vzkříšení jsem věřil už dávno díky víře svojí mamky, ale cíleně mluvit do svého života jsem ho nechal až od toho okamžiku, kdy jsem se modlil, aby mi odpustil, že jsem s ním netrávil moc času a spíše jsem ho svým životem zahanboval. Více jsem se o svém obrácení rozepsal v článku "D@ve od A do Z".

6)Čomu okrem písania sa venuješ?
Stručně řečeno: práci a odpočinku. Ve svém volném čase rád bloguji, hraji na kytaru, běhám, trávím čas s přáteli, čtu, koukám na filmy, hledám kešky. Ovšem čím jsem starší, tím více si vážím času, který můžu strávit v posteli kvalitním spánkem :)

7)Máš nejaký životný sen?
Ano, chtěl bych na tomhle světě po sobě zanechat hluboký odkaz v srdcích lidí. Hodně to souvisí s mojí vírou. Nechci se však zapsat jako nějaký bigotní fanatik, ale jako člověk, co má rád Boha i lidi. Podle mě tohoto cíle nejlépe dosáhl Ježíš Kristus. On je mým vzorem, žije v mém srdci skrze Ducha svatého a já se jím chci nechat vést.

8)Čo ťa vie na ľuďoch najviac zaujať a čo naopak odradiť?
Líbí se mi, když je člověk správně nadšený pro věc a má to promyšlené. Rád se nechávám inspirovat lidmi, co něco dokázali a mají bohulibé cíle. S tím souvisí i jejich charakter. Spolehlivost, vděčnost, povzbuzování - to jsou vlastnosti, které se mi líbí. Nemám rád pokrytectví, aroganci a sobectví. Bůh mi ale dává sílu to snášet nejen u sebe, ale i u ostatních…

9)Aká kniha je tvoja najobľúbenejšia a prečo?
Nejraději mám Knihu knih, Bibli. Je to vlastně taková knihovna, protože v sobě obsahuje 66 knih. Na rozdíl od jiných knížek, Bůh ke mně skrze ni mluví, pokaždé jiným způsobem. Je tam popsán příběh Boha a lidí, s nimiž chce jejich stvořitel navázat vztah. Nacházím v ní praktické rady pro život, poznávám skrze ni skutky i charakter Boha a pomáhá mi důvěřovat mu v těžkostech. Poznávám skrze ni i sebe - nastavuje zrcadlo mému myšlení, pocitům i skutkům. Je zakotvena v historii a její pravdy jsou nadčasové - použitelné i dnes. Každý den se o tom přesvědčuji. Bible je prostě kniha, která mi opravdu rozumí.

10)Na záver: chceš niečo odkázať čitateľom?
Děkuji za čas strávený nad mými odpověďmi a přeji každému čtenáři, aby se nenechal obalamutit materialismem, ale odvážil se zkoumat realitu, která nás přesahuje. Ježíš řekl: "Hle, stojím přede dveřmi a tluču; zaslechne-li kdo můj hlas a otevře mi, vejdu k němu a budu s ním večeřet a on se mnou."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 D@ve D@ve | E-mail | Web | 26. června 2015 v 18:03 | Reagovat

Děkuji za zveřejnění a skvělé otázky! :)

2 Romanus Von Rayne Romanus Von Rayne | Web | 26. června 2015 v 22:41 | Reagovat

Myslím, že na pinelke nemajú správny personál. Zdravých zatvárajú a blázni nám tu behajú po slobode...

3 Illienel Illienel | E-mail | Web | 12. července 2015 v 16:43 | Reagovat

Pěkný dotazník a ještě hezčí odpovědi. :-) Obdivuji, jak je Dave ve svých odpovědích upřímný a otevřený a jsme ráda, že jsi udělala rozhovor zrovna s ním. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
------------------------------------------------------------------------------

ZDROJ: pozadie: www.picmonkey.com

Elizabeth (2013 - 2016)

Na blogu publikujem SVOJU tvorbu, preto vás prosím NEKOPÍRUJTE bez dovolenia.
Pokiaľ použijem niečo cudzie, uvádzam vždy zdroj v článku.
Zvyčajne ho nájdete po kliknutí na daný obrázok.

------------------------------------------------------------------------------